niedziela, październik 13, 2024

Jak wybrać najlepszego operatora, dostawcę  Internetu.

Wiele osób ma dylemat jakiego operatora wybrać do świadczenia usług internetowych w domu lub w firmie. Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, które określą nasze potrzeby. Musimy odpowiedzieć sobie na następujące techniczne pytania omówione w dalszej części artykułu:

  1. Jak niezawodne ma być nasze łącze internetowe?
  2. Jaka szybkość transmisji danych jest nam potrzebna?
  3. Czy limity w ilości przekazywanych danych są dla nas problemem?
  4. Czy czas przebiegu pakietów z danymi jest dla nas ważny?
  5. Jaką klasę adresów IP będziemy potrzebować do naszego łącza?
  6. Ile jesteśmy w stanie zapłacić za łącze internetowe?
  7. Czy poza dostępem do łącza IP będą nam potrzebne inne usługi dodatkowe

- Najlepsze, Automatyczne wyłączniki światła do Twojego mieszkanaia: www.eledo.pl - sklep.eledo.pl - Luno5 Wyłacznik Oswietlenia Automatyczny -

   1. Niezawodność łącza transmisji danych.

Aby ustrzec się nieprzewidzianych sytuacji należy przeanalizować różne możliwości jakie mogą się wydarzyć i zastanowić się jak bardzo niezawodny ma być Internet. Inny poziom niezawodności jest potrzebny dla indywidualnego odbiorcy, który Internet potrzebuje od czasu do czasu tylko do przeglądania stron, a inny dla firmy, która na przekazie danych opiera całe swoje działanie. Trzeba zadać sobie pytanie jakie straty możemy ponieść, gdy łącze internetowe nie będzie działało przez określony czas. Do wyboru niezawodności decydujące znaczenie mają:

  • technologia doprowadzenia łącza (zwykle jest to łącze przewodowe miedziane, przewodowe światłowodowe lub radiowe) w tym sposób dociągnięcia łącza przewodowego (kabel ziemny, napowietrzny), przy łączach radiowych istotne znaczenie ma pasmo przenoszenia transmisji danych (pasmo radiowe strzeżone lub ogólnodostępne).
  • szybkość reakcji służb na awarie w tym na uszkodzenia kabli doprowadzających Internet,
  • odległość od punktu dystrybucyjnego (im większa odległość tym większe prawdopodobieństwo uszkodzenia),

Z doświadczenia wynika, że łącza zestawione w technologii miedzianej są częściej dewastowane niż łącza zestawiane w technologii światłowodowej. Łącza radiowe pracujące w paśmie ogólnodostępnym są dużo częściej zakłócane niż łącza pracujące w paśmie chronionym (tzn. wykupionym przez operatora na wyłączne użytkowanie na danym terenie). Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na kilkudniowe czy nawet kilkugodzinne przerwy w dostępie do Internetu, to najlepszą metodą, aby zapobiec takim sytuacjom jest kupienie usługi od rzetelnego dostawcy, który w umowie i w praktyce zapewni nam krótki czas usunięcia awarii.

Jeszcze lepszym sposobem na zapewnienie ciągłości dostępu do sieci jest wykupienie dwóch łączy internetowych od różnych dostawców, tak aby w przypadku awarii jednego łącza móc przełączyć się ręcznie lub automatycznie na drugie zapasowe łącze. Istotnym czynnikiem przy zakupie łączy od kilku operatorów jest to, aby sprawdzić w jakich technologiach dostarczają oni swoje usługi. Nie warto kupować dwóch łączy od operatorów kablowych, którzy swoje kable prowadzą do nas po tej samej trasie. Dotyczy to zarówno trasy na zewnątrz budynku (kanalizacja kablowa) jak i trasy wewnątrz obiektu jeżeli przebieg ten jest długi wewnątrz budynku. W przypadku uszkodzenie kanalizacji kablowej np. przez koparkę zwykle wszystkich kable dostawców zostają uszkodzone. Najlepszym rozwiązaniem jest wykupienie usługi od operatora dostarczającego Internet przewodowo i zapasowego łącza od drugiego operatora dostarczającego Internet drogą radiową. Jeżeli nie używamy skomplikowanych technologii w naszej firmie, a łącze potrzebne jest nam tylko do przeglądania stron czy obsługi poczty, to w przypadku awarii Internetu przełączenie można wykonać ręcznie przepinając wtyczkę od jednego dostawcy usług IP do drugiego.

Przy bardziej wymagających usługach, zwłaszcza gdy w firmie mamy serwery do których dostają się inni użytkownicy z zewnątrz powinniśmy zadbać o automatyczne przełączanie pakietów z danymi. Aby zapewnić bezprzerwowe świadczenie usług musimy posiadać router, który zapewni automatyczne przełączanie łączy IP. Dla osób szczególnie wymagających najlepszym rozwiązaniem jest zakup routera z obsługą protokołu BGP i co najmniej 2 łączy, które obsługują ten protokół. Ten sposób konfiguracji łączy internetowych zapewni nam prawie bezprzerwowy dostęp zarówno z firmy do sieci jak i z zewnątrz do naszej firmy.

 

   2. Przepustowość łącza zwana popularnie szybkością transmisji danych.

Trzeba zastanowić się jaka przepustowość łącza danych jest nam potrzebna. Przy czym od razu trzeba wziąć pod uwagę (o czym oficjalnie nie zawsze operatorzy wspominają), że wiele tańszych łączy internetowych ma niesymetryczną prędkość transmisji danych. Niesymetryczna prędkość oznacza, że zwykle łącze, które otrzymujemy do swojego domu lub firmy ma większą prędkość pobierania danych z Internetu niż wysyłania danych do sieci. Dla odbiorcy domowego zazwyczaj nie ma to znaczenia, gdyż w domach większość danych najczęściej jest pobierana z sieci. Prędkość wysyłania danych w domu będzie miała znaczenie np. dla wysyłania większych maili lub przesyłania zdjęć do chmury. Przy małych przepływnościach dla danych wychodzących wysyłanie maila z dużym załącznikiem może przykładowo trwać nawet ponad godzinę. Większa szybkość transmisji danych będzie potrzebna przy oglądaniu przez Internet telewizji, przy przekazach video lub gdy często ściągamy lub wysyłamy z sieci i do sieci duże pliki.

Jeżeli jedno łącze ma służyć do obsługi większej ilości osób np. w domu lub w firmie trzeba przewidzieć jaką przepływność danych będą potrzebować poszczególni użytkownicy. Znając potrzeby poszczególnych użytkowników na transmisję danych wychodzących i przychodzących można je zsumować, a zakładając, że nie wszyscy użytkownicy korzystają z łączy w tym samym czasie przepustowość zakupionego łącza powinna  stanowić pewien procent sumy wszystkich potrzeb użytkowników. Wykupiona przepustowość nie musi być wprost sumą wszystkich potrzeb użytkowników w sieci. Może być ona zmniejszona tym więcej im więcej użytkowników zostało wzięte pod uwagę przy sumowaniu potrzeb. Przykładowo dla 20 użytkowników sieci wyliczono sumę  przepustowości potrzebnego Internetu na 150Mb/s. W tym przypadku prawdopodobnie w zupełności wystarczy nam wykupienie łącza o przepustowości ok. 20Mb/s.

 

   3. Ograniczenia w ilości przekazywanych danych.

Niektórzy operatorzy - zwłaszcza oferujący łącza internetowe oparte o transmisje radiową - stosują różnego rodzaju ograniczenia w ilości danych, które można przesłać przez dane łącze. Sprowadza się to do tego, że u operatora znajduje się licznik, który zlicza wszystkie dane przesyłane przez użytkownika mnożąc ilość pakietów danych przez ich wielkość. Na tej podstawie operator zapisuje i wylicza ile danych dany użytkownik pobrał i ile wysłał do Internetu. Po przekroczeniu przez użytkownika określonej w umowie wartości łącze zostaje wyłączone lub istotnie zmienia się na nim maksymalna szybkość przesyłu danych. Limity zwykle są tak ustawione, że przy zwykłym oglądaniu stron udaje się cały miesiąc korzystać z łącza bez przeszkód natomiast przy częstym ściąganiu lub wysyłaniu dużych plików z sieci lub do sieci lub przy oglądaniu serwisów video, przy korzystaniu z transmisji video typu skype lub przez youtube łącze po kilku dniach wyczerpuje swój limit i zwalnia do minimalnej przepustowości. Operatorzy zabezpieczają w ten sposób swoje łącza przed przeciążeniem ich przez użytkowników.

O ile przy technologii kablowej obecnie niewielu operatorów stosuje takie ograniczenia, to przy technologii radiowej (której parametry uniemożliwiają istotne zwiększanie pasma) często jest to na porządku dziennym. Trzeba też zaznaczyć że różni operatorzy stosują różne metody liczenia przesłanych danych. Niektórzy operatorzy liczą każdą przesłaną paczkę danych zakładając, że ma ona co najmniej np. 100kB. Jeżeli ilości danych w danej paczce są mniejsze, to i tak każda paczka danych jest traktowana jak minimalna paczka 100kB. Przy takim założeniu częste przesyłanie małych ilości danych spowoduje szybsze wyczerpanie limitu niż rzadsze przesyłanie większej ilości danych. W praktyce użytkownik rzadko ma możliwość dostosowanie swoich programów do danego typu łącza internetowego. Jeżeli chcemy korzystać z usługi dostępu do Internetu wykupując ją u operatora telefonii komórkowej, to najlepszym rozwiązaniem będzie wykupienie usługi świadczonej w technologii LTE. Internet świadczony w technologii LTE ma obecnie (2017r) najlepsze parametry tzn. najkrótsze czasy transmisji pakietów i największą przepustowość.

- Najlepsze, Automatyczne wyłączniki światła do Twojego mieszkanaia: www.eledo.pl - sklep.eledo.pl - Luno5 czarny mniejszy -

   4. Czas przebiegu pakietów IP / technologia dostarczenia łącza internetowego.

Technologia transmisji danych i wiążące się z tym czasy transmisji pakietów z danymi są kolejnym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę. Inne będą czasy przebiegu pakietów dla technologii radiowych (zwykle wolniejsze przebiegi), a inne dla technologii światłowodowych (zwykle dużo krótsze czasy przebiegu danych). Czas transmisji pakietów nie ma większego znaczenia dla przeglądania stron WWW czy odbioru i wysyłania poczty ale ma już duże znaczenia dla graczy internetowych, dla komunikacji głosowej lub wizualnej prowadzonej np. przez Skype.

Przy wolnym przebiegu pakietów z danymi (np. w czasie gry) zawodnik, który ma łącze z szybszym przebiegiem pakietów zareaguje szybciej na jakieś zdarzenie niż użytkownik z łączem o długim czasie przebiegu pakietów. Np. w pojedynkach, gdzie użytkownicy symulują wzajemne strzelanie do siebie użytkownik z wolniejszymi pakietami zwykle przegrywa pojedynki niezależnie jak szybko zareaguje na zdarzenie na ekranie. Również przy komunikacji głosowej czy wizualnej łącze z wolniejszym przebiegiem pakietów będzie bardziej uciążliwe od łącza szybkiego. Przy powolnym łączu będziemy zwykle czekać chwilę na odpowiedź naszego użytkownika. W praktyce czasy opóźnienia nie są duże np. 0,5 sekundy ale taka rozmowa z opóźnioną transmisją różni się od normalnej rozmowy. Użytkownicy bardzo często wzajemnie wchodzą sobie w słowa, a potem zapada cisza, gdyż każdy czeka na to, że druga osoba będzie teraz kontynuowała rozmowę. Najbardziej efekt opóźnienia pakietów z danymi można zauważyć w przekazach telewizyjnych, gdzie reporter łączący się ze studiem przez łącze satelitarne (zwykle najbardziej powolne ze wszystkich łącz) czeka około 2-3 sekundy zanim odpowie na pytanie dziennikarza ze studia.

Ważnym elementem jest również stałość parametrów związanych z opóźnieniem czasu przebiegu pakietów danych tzw. Jitter. Parametr ten mówi o zmienności czasów przebiegu pakietów. Przy dużym Jitter-rze czas przebiegu pakietów raz jest powolny, raz jest szybki przez co różne pakiety danych docierają do urządzenia w różnym czasie lub docierają nie po kolei. Mogą wystąpić sytuacje, że dane wysłane do nas później z odległego serwera dotrą do naszego komputera szybciej niż inne dane wysłane wcześniej. Zwykle oprogramowanie naszych komputerów radzi sobie z takimi sytuacjami i odpowiednio porządkuje dane ale przy dużych różnicach w czasie dostarczania danych nie zawsze przebiega to optymalnie. Przy protokole transmisji UDP np. w transmisji video zmiany kolejności dostarczania pakietów mogą powodować zakłócenia i przesunięcia na obrazie.

Nowoczesny Wylacznik Swiatla Luno5

   5. Adresy IP publiczne / prywatne, adresy stałe / zmienne, adresy przydzielane dynamicznie / wpisywane ręcznie.

Analizujemy jakie adresy IP będą dla naszej pracy najbardziej optymalne i ile adresów będzie nam potrzebne. Czy potrzebny jest nam adres publiczny (zwykle najbardziej ceniony) czy też wystarczy adres prywatny. Czy dostaniemy od danego operatora adres stały (zwykle najbardziej poszukiwany) czy też wystarczy nam adres IP zmienny. Czy wystarczy nam jeden adres IP czy też potrzebujemy wykupić łącze dla firmy, a nasza organizacja jest większa i świadczy różne usługi internetowe wymagające większej ilości adresów IP. Jeżeli nie świadczymy specjalistycznych usług, a potrzebujemy łącze dla max. kilkudziesięciu użytkowników, to zwykle wystarczy nam jeden adres IP. Dzięki zastosowaniu w naszej sieci routera możemy ten jeden adres IP podzielić na poszczególnych użytkowników.

Adres IP to ciąg cyfr przedzielonych kropką np. 192.168.0.1. Adresy IP w Internecie odpowiadają adresom pocztowym w codziennym funkcjonowaniu. Np. gdy chcemy znaleźć konkretnego użytkownika, to musimy znać państwo, miasto, ulicę numer budynku, nr mieszkania. Podobnie jest z adresami IP. Znając publiczny adres IP przydzielony dla danego komputera można dostać się do tego komputera, który jest gdzieś w sieci internetowej. Różnica w stosunku do adresów pocztowych jest taka, że poszczególne części adresu IP nie dają nam zwykle dokładnej wiedzy co do lokalizacji użytkownika ale analizując pierwsze ciągi cyfr z adresu można ustalić operatora (dostawcę Internetu), a znając teren na którym dany operator świadczy usługi można ustalić przybliżoną lokalizacje danego komputera.

O adresach IP i ich optymalnemu doborowi można pisać wiele  ale podam tylko najistotniejsze informacje. Adres publiczny IP jest to adres widoczny bezpośrednio dla innych w sieci internetowej. Dzięki temu możemy świadczyć różne usługi, które wymagają, aby inni użytkownicy łączyli się z naszym komputerem. Dotyczy to np. usług typu bazy danych, serwery ze stronami WWW, serwery poczty itp. Przy adresie IP tzw. prywatnym zwykle nie będziemy mieli takich możliwości chyba, że zwrócimy się do dostawcy łącza o przekierowanie na nasz komputer i odblokowanie portów dla niektórych usług. Aby sprawdzić czy posiadamy przydzielony adres IP prywatny czy też publiczny należy popatrzeć na pierwsze cyfry przydzielonego nam adresu IP. Adres IP można sprawdzić w umowie na łącze lub na komputerze poleceniem „ipconfig”.  Jeżeli nasz adres IP zaczyna się cyframi 192.168.X.X lub 10.X.X.X lub 172.(16-31).X.X, to mamy do czynienia z adresem prywatnym, który nie jest widoczny w sieci internetowej.

Jeżeli nie korzystamy z usług, które wymagają adresu publicznego, to adres prywatny może być dla nas lepszym rozwiązaniem, gdyż częściowo zabezpiecza nasz komputer przed dostępem z zewnątrz przez niepowołane osoby. Powinniśmy rozważyć też posiadanie adresów IP stałych lub zmiennych, co również ma znaczenie przy świadczeniu bardziej wymagających usług. Jeżeli chcemy aby nasz komputer był widoczny zawsze pod jednym niezmienianym adresem IP, to musimy wystąpić o łącze ze stałym adresem IP. Mając stały adres możemy go powiązać z wykupioną nazwą domenową np. abcfirma.pl. Przy zmiennym adresie IP, który zwykle jest zmieniany przez operatora raz na dobę nie będzie możliwości bezpośredniego dostania się do naszej sieci po ustalonym na stałe adresie. W takich sytuacjach jest możliwość skorzystania z płatnych lub darmowych serwerów dynamicznego DNS, które do naszego adresu IP przydzielą na bieżąco jakąś ustaloną nazwę domenową np. alamakota.dyndns.com.

Łącze internetowe z adresem IP przydzielanym dynamicznie zwykle nie wymaga od nas konfiguracji naszego komputera lub routera. Po włożeniu wtyczki do sieci nasz komputer ustawi sobie automatycznie odpowiedni adres IP i będzie można od razu rozpocząć pracę. Przy łączu internetowym bez uruchomionej usługi automatycznego przydzielania adresów DHCP nasz komputer lub router wymaga wejścia w odpowiedni tryb konfiguracji i ręcznego wpisania adresu IP. Dopiero ta czynność umożliwia poprawną pracę w sieci.

 

  •    6. Cena łącza.
  •  Bardzo istotny czynnik to oczywiście cena doprowadzenia łącza internetowego w tym opłata jednorazowa za podłączenie i opłata cykliczna, miesięczna za korzystanie z łącza. Należy również  wziąć pod uwagę okres związania klienta umową z operatorem i inne opłaty dodatkowe za usługi świadczone przez dostawcę łącza internetowego. Dotyczy to takich usług jak zmiana adresu IP, zwiększenie puli dostępnych adresów, wykupienie dodatkowej ilości danych przy limitach transmisji, przydzielenie odwrotnych nazw do adresów IP tzw. revDNS itp. Należy również sprawdzić czy w umowie są przewidziane kary dla dostawcy usług za przerwy lub zakłócenia w dostawie Internetu. Takie zapisy zwykle bardziej motywują dostawcę do szybszego usunięcia awarii łącza.

     

       7. Dodatkowe elementy jako szósty czynnik brany pod uwagę zwykle decydujący o wyborze operatora.

    Z pośród dodatkowych usług świadczonych przez operatorów można wymienić usługi powiązane z łączem IP np. świadczenie usług głosowych (telefon po IP), usług transmisji programów telewizyjnych, zabezpieczeń antywirusowych, możliwości przechowywania danych w tzw. chmurze, ułatwienia dla adresów IP np. dynamiczny DNS, revDNS, zdalny dostęp do danych typu wysokość faktury itp. Z dodatkowych usług świadczonych przez operatorów można wymienić też usługi nie powiązane bezpośrednio z usługami internetowymi. Dzięki temu, że usługi te są rozliczane wspólnie na jednej fakturze można zaoszczędzić na kosztach przelewów za poszczególne usługi. Często są to usługi dodatkowe typu dostawa prądu, gazu  itp.

    - Najlepsze, Automatyczne wyłączniki światła do Twojego mieszkanaia: www.eledo.pl - sklep.eledo.pl - Luno5 czarny mniejszy -